A sorozatos válságok miatt tölthetik ki az idejüket Európa vezetői
Juncker állítólag nyugdíjba vonult volna, ha a britek nem brexitelnek, Szakértők szerint az uniós intézmények vezetői azonban most már kitöltik mandátumaikat
Juncker állítólag nyugdíjba vonult volna, ha a britek nem brexitelnek, Szakértők szerint az uniós intézmények vezetői azonban most már kitöltik mandátumaikat
Az Eurogroup két héten belül tárgyalni akar Görögországról. Megint a mentőcsomag éppen esedékes részletének lehívhatóságát kötnék a beígért szankciók végrehajtásához.
Napokon belül minden illegális menekültet visszaküldhetnek Európából Törökországba a pénteki uniós csúcson született megállapodás szerint, de át is vesznek helyettük ugyanannyi okmányokkal rendelkező szíriait. Bár mindenki engedett, végül a törökök lehetnek elégedettebbek, hiszen jelentős könnyítéseket kaptak.
A vasárnaptól érkező menekülteket már visszaküldik Görögországból Törökországba, az unió költségén. Ankara akkor kap még pénzt az EU-tól, ha az első 3 milliárd eurót felhasználta. Áprilistól indul a török menekülttáborokból a sérülékeny menekültek áttelepítése az EU-ba. Ankara cserébe újabb fejezetet nyithat meg az EU-csatlakozásban, és - közelebbről eddig nem tisztázott feltételek mellett - vízummentességhez jut.
A vendégmunkások csak négyévi nagy-britanniai munkaviszony után férhetnének hozzá a munkavállaláshoz kötődő brit szociális juttatások teljes köréhez - a brit kormány a többi EU-állam beleegyezésével ilyen szigorítást is életbe léptethet az Európai Tanács elnökével folytatott egyeztetések nyomán kiadott reformterv alapján. A családi pótlékot is megvághatja a brit kormány azoknál, akiknek gyerekei nem a szigetországban élnek.
Nem jutott egyezségre a brit kormány által Brüsszeltől követelt szabályozási reformokról vasárnap este tartott londoni megbeszélésén a brit miniszterelnök és az Európai Tanács elnöke. A Downing Street szerint ugyanakkor igen jelentős előrelépést sikerült elérni e reformok ügyében, és már kedden az uniós társállamok vezetői elé kerülhet a megállapodás szövegtervezete.
Az Európai Tanács elnöke úgy látja: a márciusi uniós csúcs az utolsó pillanat annak felmérésére, hogy működőképes-e az unió migrációs stratégiája. Szerinte nem halad a kellő ütemben a hot spotok felállítása, a biztonsági ellenőrzések végrehajtása, a menekültek áthelyezése, valamint a visszautasított menedékkérők hazaküldése, a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet összeomolhat, a migrációs és menekültválság pedig az unió létét fenyegeti.
Rárepült a migránsok által elkövetett molesztálások ügyére a szlovák miniszterelnök. Robert Fico rendkívüli EU-csúcsot akar az ügyben, de Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke nem készül ilyesmire.
A brit reformjavaslatok némelyike "elfogadhatatlannak" tűnik, de "valós esély" van arra, hogy februárban sikerül megállapodásra jutni, ha David Cameron brit miniszterelnök kész kompromisszumot kötni, véli Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Cameron javaslatait olyan reformnak szánja, melyet ha nem tudnak elfogadtatni, a britek népszavazással dönthetnek az EU-tagságukról.
Törökország 3 milliárd eurót, polgárai pedig hamarosan vízummentességet kapnak, cserébe meggátolja a menekültek Európába áramlását, és visszafogadja a kitoloncoltakat - erről fogadtak el az Európai Unió és Törökország képviselői közös zárónyilatkozatot vasárnap Brüsszelben.
A repülőgépükkel kapcsolatos biztonsági aggodalmak miatt Törökországban ragadt hétfőn este az Európai Unió két vezető tisztségviselője, Jean-Claude Juncker bizottsági elnök és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.
Az Európai Tanács elnöke egyperces néma csendre hívja az európaiakat ma délben.
Németországnak bátran és történelmi komplexusok nélkül cselekednie kell az Európai Unió külső határainak védelméért, a többi uniós tagországnak pedig szolidaritást kell vállalnia Németországgal - mondta Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke hétfőn a berlini fal ledöntésének 26. évfordulója alkalmából a német fővárosban elmondott ünnepi beszédében.
A brit miniszterelnök még az EU-ból is hajlandó kilépni, ha nem szigoríthatják a munkavállalást az Egyesült Királyságban. A szigorítás lényege az lenne, hogy az EU-tagállamokból érkező munkavállalók négyévi folyamatos, bejelentett, legális munkaviszony után férhetnének csak hozzá a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásainak teljes köréhez.
Az Európai Bizottság azt ígéri, ezentzúl napi rendszerességgel közzéteszi majd az adatokat arról, hogy a tagállamok milyen vállalásokat tettek és mi valósult meg belőlük az úgynevezett Európai Migrációs Menetrend keretében. A tagállamok áttkeintést kaptak a levélben a menekültválság kezelése érdekében hozott intézkedésekről.
Több ponton is sántít az a párhuzam, amelyet a jelenlegi magyar és a jövendő – illetve múltbéli – lengyel viszonyok között föl szoktak állítani. Nagy különbség például, hogy Kaczyński pártja komolyan gondolja, amit mond. Ez nem feltétlenül jó hír Lengyelországnak, azonban akad itt még más is.
Kifejezetten vidámnak látszik Orbán Viktor és Angela Merkel is azon a felvételen, amelyet a Miniszterelnöki Sajtóiroda tett közzé a kancellár és a magyar miniszterelnök találkozásáról az Európai Néppárt Madridban rendezett tisztújító kongresszusának második napján. Hasonlóan vidám volt Orbán Viktor akkor is, amikor kezet fogott Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével.
A péntekre virradóra véget ért uniós csúcstalálkozón olyan döntések születtek, amelyek hozzájárulnak az Európai Unió külső határainak biztosításához – ezt mondta a tanácskozás után tartott sajtótájékoztatón az Európai Tanács elnöke. Donald Tusk szerint döntöttek az uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex jelenlegi jogkörén túlmutató "integrált határellenőrzés" létrehozásáról.
A török államfő brüsszeli tárgyalásain arra emlékeztetett, hogy Törökország az elmúlt években 2,5 millió menekültet fogadott be, míg egész Európába összesen 250 ezret.
Donald Tusk elnök az általa vezetett Európai Tanács ülését követően örömét fejezte ki amiatt, hogy végre egyértelmű lépéseket tett az EU a menekültválságban. Az előzetesen kitűzött célokhoz képest szinte minden pontban dűlőre jutottak, egymilliárd eurós segítséget nyújtanak az ENSZ-en keresztül, támogatják Törökországot, Libanont és Jordániát, valamint a balkáni államokat. Jöhetnek a hotspotok is, illetve megerősítik a uniós határvédelmet.